SPL palkitsee kuukausittain ansioituneen seuratoimijan suomalaisen jalkapallon ja seuratoiminnan eteen tehdystä työstä. Tavoitteena on nostaa esiin ihmisiä, joita ilman suomalainen jalkapalloseuratoiminta ei yksinkertaisesti toimisi ja samalla nostaa arvostusta kaikkia vapaaehtoistyötä tekeviä ihmisiä kohtaan. Joulukuun palkittu on Janne Kataja, Espoon Palloseurasta.

"Janne on EPS:n puheenjohtaja ja hänen johdollaan Espon Palloseura on kasvanut yhdeksi Suomen suurimmista seuroista. Seura on panostanut vahvasti valmennuksen kehittämiseen ja vahvistanut organisaatiotaan. Vahva toiminta niin pelaajan arjen kehittämisessä sekä lasten, nuorten ja perheiden liikuttamisessa näkyy. EPS on systemaattisesti kehittänyt toimintaansa Palloliiton laatujärjestelmän avulla. Kiitos kuuluu tottakai kaikille seuran aktiiveille, jotka ovat omalla panoksellaan olleet mukana.

Palkintona Jannelle kahden hengen illallinen. Kiitos ja kumarrus."